Biežāk uzdotie jautājumi
Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Tatāru gadskārtēja svētku tradīcija - „Kaz emese”

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums RD IKSD Sabiedrības integrācija Tatāru gadskārtēja svētku tradīci...

2017. gada 9. novembris

Tatāru tauta visos laikos gan saimniecībā, gan uzturā plaši izmantoja zosis. Zosis tika izmantotas dūnu/spalvu iegūšanai no kurām izgatavoja segas, spilvenus, pēļus, savukārt no zoss gaļas gatavoja daudz dažādus ēdienus. Zosis tradicionāli tika turētas lielā skaitā. Tā kā zoss apstrāde ir sarežģīts un laikietilpīgs process, to veica kopīgi rīkotās talkās (no tatāru valodas “eme” - talka, “kaz” - zoss).

Saimnieces jau laikus saskaņoja „Kaz emese” norises laiku. „Kaz emese” notika istabā dziesmu, stāstu un smieklu pavadībā. Vecākās kundzes vienmēr vēroja kā jaunavas strādā - cik čakli, cik tīrīgi, cik asprātīgas un laipnas viņas ir. Tādējādi „Kaz emese” kalpoja arī kā nākamo vedeklu noskatīšanas laiks. Zosis pēc tīrīšanas nesa ar neseniem uz avotu skalot. „Kaz emese” dalībniekus ceļā uz avotu pavadīja jaunieši ar mūziku, dziesmām un jokiem vai kut ko līdzīgu kā apziedāšanu.

Pēc tam visi kopā atgriežas uz saimnieces mājam. Saimnieces rādija un pamācīja jauniešus kā pareizi lietot un gatavot zoss gaļu. Pēc tam visi cienājās ar saimnieces sarūpētajiem ēdieniem, parasti tas ir karsts buljons ar „tokmač” un zoss gaļu ( tokmač - paštaisītie makaroni) un biezās pankūkas, ceptas zoss taukos,  ko pasniedz ar medu vai ievārījumu. Vēlāk vakarā mājas tiek sapostas un jaunieši nāk svētku drānas atkal pie saimnieces turpināt svētkus jau ar dziesmām, spēlēm un dejām. Vakarā arī tiek pasniegts lielais svētku pīrāgs, kas pildīts ar zoss gaļu un kartupeļiem.

„Kaz emese” ir ne tikai skaists un jautrs pasākums, bet arī māca jaunatni būt pacietīgiem, strādīgiem, izturīgiem, sabiedriskiem, māca tradīcijas un cieņu pret darbu un sievietēm, māca būt draudzīgiem un izpalīdzīgiem. Ar šo, it kā tīri saimniecisko tradīciju, tatāru tauta audzina ģimeniskumu un tikumību. Latvijas tatāru biedrība „IDEĻ” cenšas saglabāt savas tautas tradīcijas un nodot tās arī citiem kaut vai simboliska veidā.

 Programa (134.84 KB)

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 20.februārī, 2018, 12:04
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
www.iksd.riga.lv